3D Yazıcı-3D Printer-3 Boyutlu Yazıcı-Hızlı Prototip-3D Prototip-3D Model Üretim Merkezi | Cad2Parts 3D Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler-3D Printer Satın Almak| Cad2Parts

3D Yazıcı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk 3D Yazıcı 1984 yılında üretilmiştir. Ancak 3D Yazıcıların son kullanıcılarla buluşup evlerimize kadar girmesi günümüzü bulmuştur. 3 boyutlu yazıcılar sektör olarak bünyesinde bir çok teknoloji barındırmaktadır. Bunlar başlıca Direct Metal Laser Sintering(DMLS), Selective Laser Sintering(SLS), Steriolitgrafy(SLA), Fused Deposition Melting(FDM), Laminated Objet Manufacturing(LOM), Dijital Light projection(DLP), Multi Jet Modeling(MJM) olarak sıralanabilir. Günümüzde çoğu firma 3 boyutlu yazıcı üretip satmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak 3d yazıcıyı hangi amaçla kullanmak istediğimize karar vermemiz gerekir. Örneğin mimari bir model üretmek istiyorsak alacağımız 3d yazıcının bu üretime uygun olduğunu bilmemiz gerekir. Bu nedenle 3d yazıcıların baskı hızlarını,kullanılan hammaddenin ne olduğunu,üretilen baskının kalitesinin ne olduğunu,baskı platformunun özelliklerini bilmemiz aradığımız yazıcının bu özelliklerine dikkat etmemiz gerekmektedir.


3d metal prototip,3d plastik prototip,3d kauçuk prototip,3d mimari prototip,3d alet kalıbı,
 3d yazıcı çıktı,3b yazıcı çıktı,3 boyutlu prototip,3d prototip,3b prototip,3d baskı,3b baskı,3d modelleme

3D Baskı Hızı

Baskı hızınız istediğiniz kaliteye göre değişmektedir yani 3d baskı kalitenizi baskı hızınız belirler. Çok hızlı bir 3 boyutlu baskı işlemi istediğiniz kaliteyi alamamanıza neden olurken yavaş bir 3 boyutlu baskı hızı zamanınızı çalacaktır. Bu nedenle alacağınız 3 boyutlu yazıcının baskı hızının ortalama bir değer (50mm/s gibi bir hız) taşıması önemlidir.


Kullanılan Hammadde

3D Yazıcılarda kullanılan hammaddeler filament olarak adlandırılmaktadır. Bir 3D Yazıcı almak istiyorsanız hangi malzemeleri kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Ve bu filament çeşitlerini kullanabileceğiniz bir 3D Yazıcı seçmelisiniz. 3D Yazıcı ile oluşturacağınız bir 3D prototipin kalitesinin belirlenmesinde kullanılan filamentin de katkısı vardır. Bu nedenle filament seçerken de ayrıt edici olmak gereklidir.

3d yazıcı,3b yazıcı,3d printer,3 boyutlu yazıcı,3d yazıcı model,3d yazıcı fiyat,3 boyutlu printer
üç boyutlu yazıcı,3 boyutlu yazıcı satış,3d yazıcı fiyat,3d yazıcı modelleri,3d yazıcı çıktı,3d yazıcı üretim

3d yazıcı,3b yazıcı,3d printer,3 boyutlu yazıcı,3d yazıcı model,3d yazıcı fiyat,3 boyutlu printer
üç boyutlu yazıcı,3 boyutlu yazıcı satış,3d yazıcı fiyat,3d yazıcı modelleri,3d yazıcı çıktı,3d yazıcı üretim

Baskı Kalitesi

Baskı Kalitesine etki eden en önemli faktör mikron kalınlığıdır. Mikron kalınlığı demek 3 boyutlu yazıcının modeli üretirken ürettiği katmanın kalınlığıdır. Piyasada çeşitli mikron kalınlıklarını kullanan 3 boyutlu yazıcılar vardır. Düşük bir mikron kalınlığı model üretim sürecini yavaşlatabileceği gibi yüksek mikron kalınlığında modelinizi bozabilir. Bu nedenle 3 boyutlu yazıcınızı kullanmak istediğimiz üretim alanına göre mikron kalınlığına karar vermelisiniz.


Baskı Platformu

Baskı platformu 3D Yazıcının model üretimi kısmının gerçekleştiği yerdir. Üretim yapmayı düşündüğünüz model biçimine boyutuna göre baskı platformunun da boyutu değişecektir. Eğer büyük modeller üretmeyi düşünüyorsanız baskı platformu büyük 3D Yazıcılar seçmelisiniz. Eğer ufak parçalar üretmek istiyorsanız buna uygun olan küçük 3D Yazıcılar seçmelisiniz.

3d yazıcı,3b yazıcı,3d printer,3 boyutlu yazıcı,3d yazıcı model,3d yazıcı fiyat,3 boyutlu printer
üç boyutlu yazıcı,3 boyutlu yazıcı satış,3d yazıcı fiyat,3d yazıcı modelleri,3d yazıcı çıktı,3d yazıcı üretim

Özetle...

3d baskı veya 3b baskı cihazlarına baktığımızda parça dayanımının birinci önemli etken olması ile beraber parçanın nerede hangi şartlarda kullanılacağını iyi değerlendirmek gerekir Diğer etkenler yüzey kalitesi, şeffaflık, minimum detay, renk unsuru, ısısal dayanım, esneklik, üretim zamanı, üretim maliyetleri, bakım ihtiyaç sıklığı, kalibrasyon sorunu, parça üretim kalitesindeki devamlılık, malzeme seçenekleri gibi bir çok etken vardır. Bu etkenlerin tek tek incelenip doğru yazıcıya karar verilmelidir.3d yazıcı,3b yazıcı,3d printer,3 boyutlu yazıcı,3 boyutlu printer
üç boyutlu yazıcı,3 boyutlu yazıcı satış,3d yazıcı fiyat,3d yazıcı modelleri