3D Printer-3D Yazıcı-3 Boyutlu Yazıcı| Cad2Parts

3D Printer Tarihi3d printer,3b printer,3 boyutlu printer,3d yazıcı,3b yazıcı,3 boyutlu yazıcı,üç boyutlu yazıcı

İlk 3D Printer Stereolitgraphy Teknolojisi kullanılarak 1984 yılında Charles Hull tarafından geliştirildi.Ancak bu geliştirilmeden sonra 3d yazıcıların ilgi görmesi 20 yıl sonrayı buldu.
*Charles Hull tarafında 1986 yılında 3D Printer geliştirmek için bir şirket kuruldu.
*1988 yılında Selective Laser Sinterleme dediğimiz SLS teknolojii ve Fused Deposition Modelling dediğimiz FDM teknolojisi geliştirildi.
* 1993 yılına gelindiğinde ise MIT tarafından 2 boyutlu yazıcılarda kullanılan inkjet geliştirildi ve bu teknoloji 3d yazıcılara uygulanmaya başlandı böylelikle 3d yazıcılardan renkli çıktı almak mümkün hale geldi.


3D Yazıcıların Gelişiminde Reprap Projesi

Aslında tüm bu gelişmelere rağmen bu yıllarda 3d yazıcılar beklenildiği kadar büyük bir ilgi göremedi. 2007 yılına gelindiğinde ise Reprap projesi sayesinde 3d yazıcılar bekledikleri ilgiyi gördü açık kaynak kodlu olan bu proje sayesinde kullanıcılar kendi 3d yazıcılarını geliştirme imkanına kavuştu ve böylelikle 3 boyutlu yazıcıların gelişmesi ve kullanılırlığı arttı.

3d printer,3b printer,3 boyutlu printer,3d yazıcı,3b yazıcı,3 boyutlu yazıcı,üç boyutlu yazıcı

Günümüzde 3D Yazıcıların Kullanım Alanları

Son 10 yıldır 3D Yazıcıların kullanımı artmış bulunmaktadır. Otomobil parçalarından yemek üretimine kadar hemen hemen her sektörde hızlı bir şekilde gelişen ve kullanımı artan 3d yazıcılardan ürün elde etmek için herhangi bir CAD yazılımı ile çizmiş olduğunuz ürün tasarımını 3 boyutlu yazıcıya aktarmanız yeterlidir. İstediğiniz boyutlara ve çözünürlüğe göre 3d üretim süresi değişmektedir

3d printer,3b printer,3 boyutlu printer,3d yazıcı,3b yazıcı,3 boyutlu yazıcı,üç boyutlu yazıcı

3d printer,3b printer,3 boyutlu printer,3d yazıcı,3b yazıcı,3 boyutlu yazıcı,üç boyutlu yazıcı

Ürün Geliştirme ve Tasarımcılar: Yeni üretimde tasarım çalışmaları için 3d yazıcılar kullanılabilmektedir.
Kalıpçılık: 3D Prototip imalatı gerçekleştirmek için 3d yazıcılar kullanılabilir. Böylelikle kalıp üretim maliyetinden ve zamanından tasarruf edilebilir.Üstelik geleneksel yöntemlerden daha hızlı ve daha kaliteli 3d prototip oluşturulmuş olur.
Mimarlar ve İnşaat Firmaları: Yeni bir projenin maketini hızlı ve kaliteli bir şekilde üretmek için kullanılabilir
Yedek Parça ve Sanayide : Herhangi bir makinanın bir parçasının tasarımı ve maketini üretmek için 3d yazıcılar kullanılabilir.
Medikal Uygulamalarda : 3D Yazıcıların en ilginç yönüde belki bu sektörde çığır açmış olmasıdır.Doku üretimi,Protez üretimi, Diş üretimi gibi bir çok medikal alanda 3d yazıcılar kullanılabilmektedir.
Tüm bunların dışında oyuncak sektörü,kuyumculuk sektörü,özel hediye tasarımı, maket yapımı ve robot tasarımı gibi alanlarda 3d yazıcılar kullanılabilir.3d yazıcı,3b yazıcı,3d printer,3 boyutlu yazıcı,3 boyutlu printer
üç boyutlu yazıcı,3 boyutlu yazıcı satış,3d yazıcı fiyat,3d yazıcı modelleri